Arac Kaplama Kursu

Anasayfa » Arac Kaplama Kursu

Araç Nasıl Kaplanır?

Araç Kaplama işlemi profesyonel ekip tarafından yapılmalıdır. Aksi halde yanlış yapılacak montaj, ek yerlerinin birbirlerini tutmamasına, hava kabarcıklarının oluşmasına ve yapıştırılan Cast folyonun kısa zamanda kalkmasına sebep olacaktır.Araç Kaplama işlemine öncelikle Arabanın üstünden başlanmalıdır ve aşağıya doğru yapıştırılarak gelinmelidir. Cast Folyoyu esnetmeden bu işlem yapılmalıdır aksi halde yapıştıracağınız ikinci parça (resmin devamı) birbirini tutmayacaktır. Komple yapıştırma işlemi bittikten sonra camlara one way vision denilen delikli malzeme yapıştırılır.Bu malzemenin özelliği dışarıdan bakıldığında imaj (basılan görsel) görünür, arabanın içinden bakan ise dışarıyı net bir şekilde yani yapıştırılmış bir sticker yokmuş gibi görür.

Arac Kaplamanın Uygulanması

Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) işlemi için daha önce anlatmış olduğumuz konulara dikkat ederek oluşturmuş olduğumuz Cast Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) malzemelerini sırası ile rulo yapıyoruz. Resim içeride kalacak şekilde ve aşağıdan yukarıya doğru sarmak suretiyle rulo yapıyoruz. Bu işlemi yapmamızdaki sebep montaja arabanın üst kısmından başlıyor olmamızdır.

Araç Kaplamanın Reklama Etkisi

Reklam sektörünce çok fazla sayıda reklam yapabileceğiniz mecralar bulunmaktadır. Televizyon, Radyo, Gazete, Dergi, Tabela, Billboard, v.s. bu çeşitliliğe çok daha fazla örnek ekleyebiliriz. Televizyon, Radyo, Gazete reklamları hem zaman açısından hemde fiyat açısından malesefki firmaları zorlamaktadır. Araç Kaplama olarak, fiyat politikası ve reklamın hedefe ulaşması açısından en önemli reklam mecrasının Araç Giydirme olduğunu düşünüyoruz. Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) işlemi için bir araba almanıza gerek yok çünkü firmanızın muhakkak bir aracı vardır.
Bu araç ister şahsi aracınız olsun ister firmanızın ihtiyaçlarını gidermek için ( nakliye, servis, toplantı amaçlı ) bir araç olsun. Bu araç her daim trafikte olduğundan dolayı, sürekli gezen bir reklam aracınız olacaktır. Bu sebepten dolayı Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) reklamı çok önemlidir. Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) için ayıracağınız bütçe Televizyon, Radyo, Gazete gibi reklam kullanına verdiğiniz bütçenin çok altındadır.

Araç Kaplamanın Püf Noktaları

Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) işleminde tartışmasız tercih edilmesi gereken tek üründür. Bu ürünün özelliği çok ince ve çok esnek olmasıdır. Folyolar zaten ince ve esnektir diyeceksiz evet haklısınız, ancak bu malzemenin diğerlerinden farkı ince olduğu için çabuk yırtılmaması yada deforme olmaması ve esneterek yapıştırdığımız yüzeyden daha sonra kalkmamasıdır. Eğer reklam giydirmesi için düşündüğünüz araç kanallı ise Cast malzemeye baskı yapmak zorundasınız aksi halde her folyo ince ve esnektir ama bu yüzeylere ısı ile yapışan folyo gece hava sıcaklığının düştüğü anda yada gündüz sıcaklık arttığı zaman, ısı ile yapıştırdığınız yüzeylerin hepsinin kalktığını göreceksiniz.

Araç Kaplamanın Ömrü Nedir?

Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) işlemini yapmadan önce işi yaptıracağınız firmadan garantinizi alınız. Genelde Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) işlerinde 1 yıl ile 3 yıl arasında garanti verilir. Ancak bu uygulama düzgün yapıldığında uzun yıllar kullanılabilir.

Araç Kaplama olarak kendi firma araçlarımızı 5 yıl önce yaptığımız görsellerle kullanmaya devam etmekteyiz. Yukarıda anlattığımız tüm özelliklere dikkat ederek Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) işlemi yaparsanız senelerce bir sıkıntı olmadan kullanabilirsiniz. Aracınızı yıkamaya verdiğinizde fırça ile yıkanmamasına dikkat ediniz. Çünkü fırça ek yerlerine zarar verebilir.

Araç Kaplamanın Montaj Şekli ve Ömrü

Yapılan uygulama araç tipine ve yüzeyin düzgünlüğüne göre değişiklik göstermekle birlikte aracın yüzeyindeki boya tozu, reçine, zivt vs. kalıntıların temizlenmesiyle birlikte 1-2 iş günü sürmekte, şehir dışından gelen müşterilerimiz gelmeden önce aldıkları randevuya göre ertesi gün içerisinde araçlarını teslim alabilmektedir.

Araç Kaplamadan Önce Araç Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle aracınızın yüzeyindeki boya tozu, zift, reçine vs. gibi maddelerin temizliği yapılır. Ardından aracın kapı kolları, far ve stop grubu anlaşmalı olduğumuz uzman servisler tarafından sökülür. Ardından aracın yüzeyi özel bir temizlik solüsyonu ile tekrar temizlenir. Parçalar için uygun şekilde kesilen folyo, tecrübeli ekibimiz tarafından aracın yüzeyine uygulanır. Uygulama işlemi sona erdikten sonra kapı kolları, far ve stop grubu yeniden aracın üzerine monte edilir. Son kontrolleri yapıldıktan sonra araç sahibine yeniden temizlenerek teslim edilir.

Araç Kaplamada Yasal İşlemler

Araç kaplama ile rengi değişen araçların renk değişikliği prosedürü şu şekilde yapılmaktadır; EK1 belgesi ile muayene istasyonunda aracınızın renginin folyo ile kaplanarak değiştiğini tespit ettirip bu tescil belgesiyle yapacağınız başvuru sonucu ruhsatınızın 2 sayfası emniyet tarafından değiştirilir ve işlem kanuni hale gelmiş olur.

Araç Kaplamada Kullanılan Malzemeler

Araç Kaplamada Kullanılan malzemeleri sıralamak istersek

* Rakle

* Folyo

* Maket Bıçağı

* Silikon

* Alkol

Arac Kaplamada Kullanılan Makinalar

Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) işlemi her daim göz önünde bulunmasından dolayı, baskı kalitesinin çok iyi olması gerekmektedir. Ancak piyasalarda var olan makinaların çoğunluğu Çin malı olduğundan ve bu makinaların bir çoğunda baskı ve renk sıkıntısı olduğundan dolayı, baskılar istenildiği gibi net ve çanlı çıkmamaktadır. Müşterilerde iyisini görmeden kötü olanı normal kabul ettiklerinden dolayı, piyasalardaki Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) işlemlerinin çoğunluğunda sıkıntı bulunmaktadır. Dijital Baskı Sektörü çok hızlı geliştiğinden dolayı artık iç mekan kalitesinde dış mekan baskı yapılabilmektedir.

Arac Kaplamada Kullanılan Koruyucular

Cast Laminasyon, Cast Folyo üzerine baskı yapıldıktan sonra baskının çizilmemesini ve ömrünü arttırması için kullanılan bir üründür. Cast Laminasyon olmadan aracınızı yıkamaya soktuğunuzda fırça ile yıkarlarsa yada otomatik araç yıkamaya girerseniz baskınızın çizildiğini göreceksiniz. Bunu önlemenin yani reklamınızı korumanın tek yolu Cast Laminasyondur.
Laminasyon kelimesi müşterilerimiz tarafından anlaşılmamış olabilir, benzerlik olduğundan dolayı sadece anlaşılması kolay olması açısından örnek olarak matbaa teknolojisindeki selefon gibi düşünebilirsiniz. Laminasyon şeffaf bir malzemedir, matı ve parlağı bulunmaktadır.

Araç Kaplamada Kullanılan Folyo Çeşitleri

Araç Kaplama Folyosu daha önceki konularda da anlatıldığı üzere %100 Cast Folyo olmalıdır. Araç Kaplama Folyosunun özelliği oluklu veya düzensiz yüzeylerde ve çıkıntılı cıvatalar gibi yükseltili alanlarda kullanılıyor olmasıdır. Araç kaplama Folyosu bu yüzeylerde yırtılma yapmadan esneyebilmelidir.

Arac Kaplamada Grafik Tasarım Teknikleri

Öncelikle aracınızın üzerine reklamınızı yaptırmak istiyorsanız, her işte olduğu gibi bu iştede işinin ehli bir firmayı tercih etmelisiniz, çünkü bu işlem el becerisi ile yapıldığından tecrübesi yüksek olan kuruluşu tercih etmenizde fayda olacaktır. Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) işlemi için genelde CorelDraw isimli grafik programı tercih ediliyor. Bazı Reklam firmaları bu işlem için Carart gibi hazır programlar kullanır ancak araçlar her sene revize edildiğinden sürekli bu programın revizesini yapmanız gerekmektedir.

Araç Kaplamada Dikkat Edilecek Hususlar

Birçok reklam yöntemi vardır. Televizyon, Radyo, Gazete, Dergi, Billboardlar, Tabelalar, Yönlendirme Levhaları, Totemler, El ilanları, v.s. bu reklamların hepsinin yeri farklıdır. Ancak Araç üzerindeki Reklam sizinde taktir edeceğiniz gibi sürekli Gezer ve farklı farklı yerlerde reklamınızı tanıtır. Bu reklamın en etkili ve en ucuz yöntemlerinden bir tanesidir. Firma araçları olup Araç Reklamı yaptırmayanların sayısı gün geçtikçe azalmaktadır.

Araç Kaplama Ne Demektir?

Araç üzerine uygulanan reklam çalışmasına, Reklam sektöründe “Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç üstü reklam )” ismi verilir. Araç üzerine uygulanan reklam çalışmasına halk arasında ise “Araç Üstü Reklam Kaplama” denilir.

Araç Kaplama İşleminden Önce Yapılması Gerekenler

Araç Giydirme işlemi ( Araç Üstü Reklam Uygulaması ) yapılmadan önce , giydirilmesi planlanan aracın detaylı resimleri çekilir. Çekilen bu resimler bilgisayar ortamına getirilir ve uygun bir grafik programında Araç Giydirme işlemi ( sanal ortamda ) müşteriye onaylatılır. Böylelikle Müşteri Aracını Giydirme yapmadan önceki şeklini bilgisayar ortamında görmüş olur. Böylelikle hem Reklam firması hemde Araç Giydirme işlemini yaptıracak olan firma işini garantiye almış olur.

Araç Kaplama Folyosu Nasıl Olmalıdır?

Araç Kaplama Folyosu daha önceki konularda da anlatıldığı üzere %100 Cast Folyo olmalıdır. Araç Kaplama Folyosunun özelliği oluklu veya düzensiz yüzeylerde ve çıkıntılı cıvatalar gibi yükseltili alanlarda kullanılıyor olmasıdır. Araç Kaplama Folyosu bu yüzeylerde yırtılma yapmadan esneyebilmelidir.